Tuning nářadí

Renovace starého obtahováku Ideál

18. března 2013 v 13:21 | Tomáš
Na počátku bylo pár nepříliš kvalitních fotografií a moje hrubá chyba, díky které jsem se v mžiku stal majitelem obtahováku Ideál, Jos. Tomek, Roudnice. Zaplatil jsem požadovanou částku bez poštovného a doporučil prodejci, aby místo na poštu obtahovák donesl do nejbližší popelnice. Neuposlechl a zboží mi poslal i tak...

Jak nezruinovat plaza hoblíku II.

12. prosince 2011 v 10:21 | Tomáš
Předpokládám, že 1. část mého povídání o práci na plazu kovového hoblíku nijak významně nezvýšila prodeje příměrných desek, Usmívající se takže se budu dále věnovat lapování na skle:

Jak (ne)zruinovat plaza hoblíku I.

1. prosince 2011 v 10:27 | Tomáš
Koupě prvního kovového hoblíku je pro každého fandu událost, na kterou se nezapomíná.Usmívající se A protože peněz není nazbyt, je to určitě nějaký rezavý Stanley nebo Record... Snaha uvést léta nepoužívaný nástroj do funčního stavu je velmi silná, ale zejména při práci na plazu je zapotřebí jistá obezřetnost, příliš zbrklá práce se nemusí vyplatit!

Úprava dláta pro práci v rybinách - dokončení

8. srpna 2011 v 11:44 | Tomáš
Po více nežli devítiměsíční pauze jsem dokončil úpravu dláta, o které jsem začal psát v květnu. Dvojrukojeť jsem utočil už koncem loňského podzimu, mezi hroty soustruhu jsem ji přefikl čepovkou a vybral tu, která mi lépe seděla v ruce.

Úprava plochých dlát pro práci v rybinách

25. května 2011 v 22:02 | Tomáš
Následující článek mám rozepsaný už asi půl roku a úpravy, které zde popisuji, jsem prováděl loni těsně před příchodem zimy. Standardní ohraněné dláto, jaké prodává třeba Narex Bystřice, má obdélníkový průřez, který je v horní části zkosen broušením. Speciální dláta do rybin (dovetail chisels), vyráběná na západ (na východ) od našich hranic, mají boky ostře vybroušené, tzn. takové dláto má na řezu tvar trapezoidu (popř. trojúhelníku v případě japonských dlát):

Tuning ohraněných dlát Narex - dokončení

9. června 2010 v 11:49 | Tomáš
dokončení z  minulého týdne.

Jakmile je hřebet dláta srovnaný a jsou odstraněny rýhy po hrubém brusivu, je možné se zaměřit na břit - brousí se "jen tak v ruce" nebo za pomoci vodicích přípravků. U standardních dlát se obvykle volí úhel břitu 25o , u dlát čepovacích -děropáčů  více, asi 30o.

Úprava hřbetu ohraněných dlát Narex

2. června 2010 v 17:44 | TomášKaždý ruční nástroj z běžné produkce je třeba považovat za polotovar, který se musí nejprve vyladit - je přitom lhostejné, je-li zbrusu nový či bazarový . Toto pravidlo neplatí pouze pro kategorii "high end" (tedy " top nebo chcete-li mistrovské nářadí"), to je použitelné rovnou po vytažení z krabice.

Úplně nejjednodušší tuning dláta

22. dubna 2010 v 7:09 | Tomáš
Kvalitu ručního nářadí ovlivňuje řada faktorů, z nichž některé lze objektivně velmi dobře popsat (značka nástroje, typ oceli, jakým způsobem a kdy byl nástoj naposledy ostřen...), jiné jsou subjektivní, ale neméně důležité.

Pracuji-li s dlátem či soustružnickým struhem, je pro mě důležitý i pocit, který vytváří jeho rukojeť v mé dlani. Plastové rukojeti se drží špatně - není to dáno jenom ergonomií rukojeti, ale i samotným materiálem. Stejně nedobře sedí v mé ruce i dřevěná, tlustě zalakovaná rukojeť.

Lak může plnit úlohu ochrannou (v tom případě je zalakováno celé dláto včetně čepele) - brání korozi nástroje do doby, nežli se dostane ke konečnému uživateli, mnohem častěji je však tlustá vrstva syntetického laku na držadle odrazem úpadku dnešní doby…

Pokud vlastníte nějaké to ohraněné dláto Narex se zalakovanou dřevěnou rukojetí, můžete zkusit úplně nejjednodušší tuning: kouskem brusného papíru na dřevo zrnitosti 120 lak obruste, pozor, brousí se podélně po letech, broušením napříč   rukojeť nehezky poškrábete…
Rukojeti dlát a orýsovacích nožů, napuštěné přírodními prostředky. Truhlářská dláta Narex jsou třetí a čtvrté zleva, před napouštěním byl obroušen lak.

 
 

Reklama