Ruční hoblíky

Oprava zadní rukojeti hoblíku Stanley č.5

3. května 2015 v 16:36 | Tomáš
Zlomení zadní rukojeti vejpůj je u hoblíků Stanley poměrně častý jev bez ohledu na dřevo, které bylo k jeho výrobě použito, dokonce bych řekl, že palisandr dražších modelů praská snáze, nežli buk.

Něco málo o úhlu sedla hoblíku...

25. ledna 2012 v 9:10 | Tomáš
Nejběžnějším typem hoblíku (a je úplně jedno, je-li to litý nástroj amerického typu nebo evropský dřevák) je nepochybně hoblík, jehož želízko je orientováno zbruskou dolů ( anglicky "bevel down" ). Efektivní úhel želízka je v tomto případě roven úhlu sedla a u běžných hoblíků mívá hodnotu kolem 45o ("common pitch"). Je to hodnota kompromisní, hoblík s tímto úhlem sedla je použitelný pro běžná měkká i tvrdá dřeva, podstatné je i to, že takový hoblík neklade při hoblování velký odpor.

Kovový hoblík z Narexu Bystřice

22. července 2011 v 8:03 | Tomáš
O tomhle hoblíku se chystám psát už dlouho, koncem 90. let to byl totiž můj první a jediný kovový hoblík. A hlavně díky němu mám k firmě Narex Bystřice dost rozporuplný vztah - pro tento výrobek totiž platí, že když je špatná základní myšlenka, ani zlaté české ručičky nic nezmůžou...Záludnosti českého názvosloví kovových hoblíků

17. června 2011 v 10:13 | Tomáš
Asi každý, kdo chtěl v češtině napsat byť jenom kraťoučký článeček o kovovém hoblíku (nebo jiném cizokrajném nářadí), rychle narazil na nedostatek vhodných a jednoznačných českých výrazů. Důkazem (alespoň pro mne) jsou ty asi 4 české e-shopy, na kterých lze kovové hoblíky zakoupit - jejich tvůrci se s označením některých částí hoblíků moří stejně jako já...(bez urážky )

Koncepty kovových hoblíků Stanley

2. prosince 2010 v 10:58 | Tomáš
Následující řádky volně navazují na článek o L. Baileym, o kterém jsem psal v červnu.

"Bailey pattern" představuje určitý ucelený koncept, který se vyznačuje odnímatelným sedlem, se kterým lze navíc několik milimetrů pohybovat dopředu i dozadu v podélné ose hoblíku. Pohybem sedla tak lze měnit šířku výřezu (úst). Nastavení je bohužel spojeno s jistým nepohodlím - nejprve je zapotřebí odaretovat a sundat přítlačný klín a želízko s klopkou a povolit dvojici svislých upevňovacích šroubů, po nastavení polohy (novější hoblíky mají v podélné ose stavěcí šroub) se vše v opačném pořadí znovu namontuje.


Oprava rustikálního hoblíku - dokončení

22. října 2010 v 21:32 | Tomáš
Dalším krokem bylo vyrobení nového klínu. Jak už jsem uvedl, stávající- zřejmě nepůvodní - klín byl příliš krátký a špatně těsnil. Z kusu dubové parkety jsem tedy na pásové pile nahrubo vyřízl nový klín s úhlem větším asi o 2-3 stupně:

Oprava rustikálního hoblíku - kocoura

11. října 2010 v 20:39 | Tomáš
Už ani nevím, kdy a jak se mi v dílně objevil dřevěný hoblík-kocour. Zřejmě je to výrobek nějakého venkovského stolaře - vídeňské hoblíky, kterých je po republice stále dost, byly podstatně lépe propracované a použití dubu na tělo hoblíku není v našich končinách taky zcela obvyklé.

Kocour_1

Pnutí a tvarové změny v americkém hoblíku

22. září 2010 v 7:49 | Tomáš
Kovové hoblíky amerického typu  jsou vyráběny odléváním, nejčastěji z litiny. Při tuhnutí roztaveného kovu vzniká v odlitku pnutí, jehož důsledkem jsou mj. drobné tvarové změny, ke kterým dochází ještě dlouho potom, co byl odlitek vytažen z formy.

Jak vybrat první ruční hoblík

1. září 2010 v 6:30 | Tomáš

Bailey "pětka"


Dobře seřízený hoblík s ostrým želízkem za sebou zanechává povrch, jakého nedosáhnete na hoblovce, ani broušením. Logicky tak vyvstává otázka, kolik různých hoblíků je k práci potřeba a který si pořídit jako první: americká firma Stanley vyráběla v dobách své největší slávy  několik set modelů(!) ručních hoblíků. Neznamená to však, že k  práci na solidní úrovni je potřebujete  všechny.. 

Výroba dřevěné vlaštovky – dokončení

15. července 2010 v 10:26 | Tomáš
Dokončení článku z minulého týdne

Vzhled vlaštovky po finálním vytvarování je zřejmý z obrázku:


Výroba hoblíku - dřevěné vlaštovky

7. července 2010 v 12:04 | Tomáš
V tomto článku se pokusím stručně popsat výrobu hoblíku - dřevěné vlaštovky. (Na podrobný popis jsem si předloni během výroby bohužel neudělal dostatečnou fotodokumentaci. )

Leonard Bailey – vynálezce amerického hoblíku a zakladatel jeho masové výroby

16. června 2010 v 21:47 | Tomáš
Bailey "čtyřka"


Jsem fanda do ručních hoblíků a rád bych tímto článkem vzdal hold Leonardu Baileymu, který je považován za otce amerického ( tj. odlévaného) hoblíku a zakladatele masové výroby těchto krásných nástrojů.

 
 

Reklama