Oprava zadní rukojeti hoblíku Stanley č.5

3. května 2015 v 16:36 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Zlomení zadní rukojeti vejpůj je u hoblíků Stanley poměrně častý jev bez ohledu na dřevo, které bylo k jeho výrobě použito, dokonce bych řekl, že palisandr dražších modelů praská snáze, nežli buk.

Já si původně myslel, že úchop na mé pětce je jenom lehce naprasklý, hoblík trochu plaval v ruce a jeho vedení nebylo jisté. Pravý stav jsem zjistil až po demontáži:Na hoblících Stanley 5 a výše drží úchop 2 šrouby, ten dlouhý průchozí (u některých starých modelů to není šroub, ale závitová tyč a ozdobná mosazná matka) a ještě krátký vepředu. Slepit prasklinu nebylo těžké, spoj byl během lepení fixován zevnitř pomocí šestky závitové tyče:Po důkladném zaschnutí bylo lepidlo obroušeno po vláknech. Co mně velmi překvapilo, byl průměr předního otvoru - celých 7 mm, šroub má přitom jenom asi 5 mm v průměru, což znamená vůli skoro milimetr na každou stranu. Pokud byly takhle vyrobeny všechny rukojeti u hoblíků Stanley, nedivím se, že praskají - zadní průchozí šroub (zhruba stejného průměru) při své délce lehce pruží a horní část rukojeti je páčena tam a zase zpět, až to dřevní vlákna nevydrží.

Rozhodl jsem se ještě pro jedno vylepšení a sice vyvložkovat ten zbytečně velký otvor. Po chvíli hledání jsem použil mosaznou matici M6, kterou jsem zvenku stočil dokulata na průměr 8 mm a otvor v hoblíku jsem o 1 mm zvětšil:Pak už stačilo jenom vše zkompletovat. Díky vyvložkovanému přednímu otvoru teď rukojeť drží opravdu pevněji.


Přímo na hoblíku jsem lepenou část ještě přejel hadříkem s fermeží - nějakou formu lněného oleje jsem na tento úchop dával už před lety a navíc potřebuju, aby to rychle uschlo, hoblík budu brzo potřebovat.No a pokud by rukojeť znova praskla, budu muset vyrobit zbrusu novou, už teď uvažuji, jak Stanleyho koncept vylepším...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama