Jak zfušovat čep a dlab

28. května 2015 v 10:04 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze
Před nějakou dobou jsem manželčiným rodičům opravoval dřevěnou konstrukci taburetky. Stálo to za to, takže jsem pořídil pár fotek...

Před 5 lety si rodiče manželky pořídili novou sedací soupravu z kaučukovníku (Hevea brasiliensis), řekl bych, že nebyla úplně nejlevnější. Součástí sedačky byla i taburetka, které se po 2-3 letech začaly uvolňovat spoje a nožičky se začaly sklápět.

Tchán to vyřešil "typicky truhlářským řešením 21. století" - tedy přišrouboval zespoda pod každou nohu vinklík, chvíli to fungovalo. Když ale proces rozkladu začal pokračovat, nabídl jsem se naivně, že čepy překlížím.

Sundal jsem tedy čalouněný sedák a částečně odstrojil tchánovy vinklíky. Přišlo mi divné, že z vnitřní strany spoje čouhají šikmo dráty, ale hlavní překvapení přišlo po rozebrání spoje:Tenhle nábytek se tutově vyrábí ve větších sériích, tedy strojově, a vyrobit dlab za pomoci strojů o 5-9 mm delší je docela umění. Ještě jedna fotka, šublera ukazuje šířku čepu, ještě doplním, že chyba nebyla ve všech 4 spojích stejná (a na stejném místě), většinou byla 5mm, u jednoho spoje 9mm:


Dvě drážky ve dřevě uprostřed čelistí šublery a dvě díry (tmavé skvrny na opačné straně, u dna dlabu) ukazují,
jak byl spoj "zesílen" sponkami


Chybějící pevnost takto zfušovaného spoje nelze "nahnat" lepidlem ( i když ho tam bylo požehnaně), takže se Asiati snažili spoji pomoct šikmým přesponkováním, sponky ale velmi rychle vyštíply dřevní vlákna okolo dlabu a to sklápění nožiček je důsledek obrovských vůlí na koncích dlabů.

Bylo mi jasné, že samotné překlížení nic nevyřeší. "Oprava zfušovaného dílu" se asi taky nikde nevyučuje, počítám, že každý normální mistr by svému učni dílec nejprve omlátil o hlavu a pak ho nechal vše znovu předělat...
Čep měl šířku 10mm, takže jsem zkusil půleným bukovým kolíkem stejného průměru tu na jedné, tu na druhé straně dlab vyvložkovat a pak vše sklížit.

P.S. Je velmi smutné, že Dálný Východ se v posledních letech stává symbolem levného šuntu a úpadku kvalitní řemeslné práce vůbec. Truhlařina a sochařina měla v těchto oblastech velmi vysokou úroveň už v dávné minulosti.
 

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama