Jak jsem kupoval dřevěný dvoják

10. října 2014 v 18:43 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze
Pro práci kolem domu a na zahradě mám celý arzenál žebříků, převážně dřevěných. Když na mém oblíbeném 4-šprušlovém dřevěném dvojáčku praskla jedna z horních šprušlí, domníval jsem se (naivně), že je čas na nový dvoják...

Dnes konečně jsem našel čas k prolézání obchodů, vhodný dřevěný dvoják - 5-šprušlový - jsem objevil ve druhém. Nebyl to hypermarket typu BauBau, ale solidní železážství s dlouhou místní tradicí a širokým sortimentem. Chyba byla, že žebřík byl celý zafáčovaný v igelitu, který trochu skrýval detaily...

Už při rozbalování jsem měl pocit, že dřevní vlákna stojin by mohla být rovnější, a že stojiny dvojáku jsou méně robustní, nežli u mých socialistických modelů:

"Zázrak" po vybalení z igelituOkamžik pravdy nastal při detailním ohledání stojin, zjistil jsem, že nejsou vyrobeny z jediného masivního hranolu, ale sklíženy z několilk milimetrů tlustých prkének, spára byla rozšklebená již teď:
První co mně napadlo, bylo, jak tento "zázrak" bude vypadat na jaře a že to asi není žebřík, který by mi sloužil alespoň 10 let... Další zkoumání zkoumání odhalilo, že "sendvič" stojin není složen ze tří kusů, ale že prostřední vrstva je tvořena nastavováním 20-30cm dlouhých kousků dřeva - prostě prachsprostá snaha zužitkovat dřevní odpad.Jak využít dřevní odpad k výrobě žebříku.
Napojení kousků prostřední vrstvy je zřejmé pod závitovou tyčí.Ještě jeden detail z horní části:Je mi celkem ukradené, že tento žebřík byl vyroben v souladu s jakousi Euro normou a výrobce udává nosnost 150kg Mlčící...
Podle mého selského rozumu by za půl roku každá ze stojin byla rozložená na prvosoučástky (skladování ve stodole) a i když nevážím 150 kg, vystoupit na takový drek bych se neodvážil. Podobným způsobem vyráběl postele jeden severský prodejce levného nábytku, dvě čtyřleté holčičky, které znám, rozbily takovou postel za měsíc, naštěstí pádem z dětské postele se nikdo nezraní, což se ale nedá říct o žebříku... Prodávání podobných žebříků je stejná prasárna, jako prodávání lihovin s metanolem.

Pokud byste věděli o kvalitním dřevěném dvojáku, dejte mi prosím vědět, tento "zázrak" byl hodinu po koupi zpět v prodejně.

Ať žije starý (odprošený) dvoják, počítám, že po opravě prasklé šprušle bude bez problémů dalších 20 let sloužit!

 

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama