Renovace starého obtahováku Ideál

18. března 2013 v 13:21 | Tomáš |  Tuning nářadí
Na počátku bylo pár nepříliš kvalitních fotografií a moje hrubá chyba, díky které jsem se v mžiku stal majitelem obtahováku Ideál, Jos. Tomek, Roudnice. Zaplatil jsem požadovanou částku bez poštovného a doporučil prodejci, aby místo na poštu obtahovák donesl do nejbližší popelnice. Neuposlechl a zboží mi poslal i tak...


Po doručení zboží mně pár detailů zaujalo natolik, že jsem se nakonec obtahovák rozhodl ušetřit a zrenovovat ho:

  1. obě strany obtahováku byly pěkně rovné, a to jak v podélném, tak i příčném směru, řemen i gurta byly vypodloženy vyšponovanými čalounickými popruhy
  2. uprostřed obtahováku je v korpusu otvor, kterým prochází pružina podepírající oba řemeny
  3. konce řemene/gurty jsou kryty ozdobnými mosaznými plechy, které působí trochu cirkusovým dojmem. Plechy se dochovaly pouze na straně u rukojeti, na opačné straně někdo konec brusného popruhu obšil kůží - tohle řešení na mně působí daleko poctivějším dojmem nežli hogo fogo plechy..

Původní stav nemám zachycen, protože fotit jsem začal až poté, co bylo rozhodnuto o záchraně a obtahovák byl částečně odstrojen. Plesnivý řemen jsem nekompromisně vyhodil, i když byl rovný a nepořezaný, na mosazných ozdobách i pod nimi byly kopce chromium oxidu:
Jedna věc mně trochu překvapila: hlavy hřebíčků, které drží čalounické popruhy, byly (na obou stranách obtahováku) překryty zhruba centimetrovými proužky stejných popruhů, které ovšem v brusné dráze vytvářely viditelné nerovnosti.Postup obnovy je zřejmý z předchozích fotek - obtahovák byl částečně odstrojen (šlo to snadno, asi i díky použití ostrých sekaných čalounických hřebíků), korpus byl lehce obroušen jemnými smirkovými papíry, takže se dřevu začala vracet teplá barva - špína v kombinaci se zeleným oxidem chromitým totiž dává dřevu nehezký šedostudený nádech. Po obroušení jsem korpus napustil lněným olejem, a protože nebyl důvod sundávat čalounické popruhy ani gurtu se zachovalým pajcungem, trochu jsem jej před napouštěním zakryl maskovací páskou:Kování absolvovalo lázeň v ultrazvuku, která mu velmi prospěla, prohlédlo, aniž by ztratilo patinu a navíc se podařilo identifikovat další nápisy "ZAK CHRAN" po stranách.

Zbývá dokončnit povrchovku (šelak) a poté bude možné přistoupit ke zpětné montáži...

Dokončení příště.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama