Něco málo o úhlu sedla hoblíku...

25. ledna 2012 v 9:10 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Nejběžnějším typem hoblíku (a je úplně jedno, je-li to litý nástroj amerického typu nebo evropský dřevák) je nepochybně hoblík, jehož želízko je orientováno zbruskou dolů ( anglicky "bevel down" ). Efektivní úhel želízka je v tomto případě roven úhlu sedla a u běžných hoblíků mívá hodnotu kolem 45o ("common pitch"). Je to hodnota kompromisní, hoblík s tímto úhlem sedla je použitelný pro běžná měkká i tvrdá dřeva, podstatné je i to, že takový hoblík neklade při hoblování velký odpor.


Problém zpravidla nastane ve chvíli, kdy dřevní vlákna nejsou rovná a nejdou stále stejným směrem, dřevo je svalovité nebo sukovité. Běžný hoblík takové vlákno vytrhne. Možných řešení tohoto problému je řada, jedním z nich je zvýšení úhlu sedla. Slavné skotské hoblíky hoblíky s úhlem sedla 50o ( tzv. "York pitch") nebo 55o ("middle pitch") byly určeny právě pro tvrdá, svalovitá dřeva s atraktivní kresbou...

Nic ale není zadarmo: menší tendence k vytrhávání vláken je v tomto případě zaplacena větším odporem hoblíku - odebírání třísky při vyšším úhlu sedla je prostě větší makačka...

Výše zmiňované britské nástroje, bohužel, patří do té nejvyšší cenové kategorie. Já jsem před 3 lety koupil za celkem snesitelný peníz v Číně několik malých, dřevěných hoblíků zn. Mujingfang s úhledm sedla 60o . Klopka chybí, želízka jsou vyrobena z vysoce legované oceli (to by vydalo na samostatný článek) a těla hoblíků mají krásné, oblé tvary:


Exotická dřeva neobrábím, ale mám menší zásobu dubu s krásnou, vlnkovanou kresbou a na tomhle dřevě jsem dosáhl nejlepšího povrchu právě s těmito čínskými hoblíky.


Související články:

 


Komentáře

1 Krokodyl Krokodyl | E-mail | 9. března 2015 v 13:59 | Reagovat

Aho,

muzes, prosim, doporucit nej. kvalitni zelezny hoblik a kde ho rozumne koupit ???

    DiK z OVy Petrik

2 Tomáš Tomáš | 9. března 2015 v 14:31 | Reagovat

Vygooglit české dodavatele značek Lie Nielsen nebo Veritas (Lee Valley) nebo Clifton snad není obtížné.
Špatné nejsou ani čínské prémiové hoblíky, prodávané (v Německu a UK)  pod značkami Juuma nebo Quangsheng (mělo by to být totéž).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama