Jak (ne)zruinovat plaza hoblíku I.

1. prosince 2011 v 10:27 | Tomáš |  Tuning nářadí
Koupě prvního kovového hoblíku je pro každého fandu událost, na kterou se nezapomíná.Usmívající se A protože peněz není nazbyt, je to určitě nějaký rezavý Stanley nebo Record... Snaha uvést léta nepoužívaný nástroj do funčního stavu je velmi silná, ale zejména při práci na plazu je zapotřebí jistá obezřetnost, příliš zbrklá práce se nemusí vyplatit!


Nejpoužívanější způsob úpravy rovinnosti plaza je lapování na skle, tuto techniku používají po celém světě desetitisíce milovníků ručního nářadí ( a nakonec nejen oni). Je dobré vědět, že tato jednoduchá a nenákladná technika má určitá omezení (a proto i své odpůrce):
  1. Při lapování se vlastně přenáší jedna rovina na druhou. Na křivém skle se těžko docílí dokonalé rovinnosti plaza, výběru skla je proto třeba věnovat velkou pozornost.
  2. Během broušení je prostřední část lapovací desky (dráhy, po které se plaz pohybuje), nejvíce namáhána a brusivo je tudíž po několika průchodech plaza v těchto místech více opotřebeno nežli na krajích. Pokud je tato zákonitost ignorována, výsledkem je mírně konvexní povrch plaza (člunkař) - tento efekt je tím větší, čím delší je plaz.
Z výše uvedených důvodů někteří řemeslníci preferují jinou, podstatně nákladnější metodu, kdy se na plaza hoblíku pomocí tušírovací harvy přenáší ( v řadě kroků) referenční rovina příměrné desky a pouze nejvyšší místa (tedy ta, na kterých ulpěla barva) se pak odstraňují nejprve pilováním, pak zaškrábáním... Mrkající

Související články:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama