8. srpna 2011 v 11:44 | Tomáš
|
Po více nežli devítiměsíční pauze jsem dokončil úpravu dláta, o které jsem začal
psát v květnu. Dvojrukojeť jsem utočil už koncem loňského podzimu, mezi hroty soustruhu jsem ji přefikl čepovkou a vybral tu, která mi lépe seděla v ruce.
Do rukojeti jsem (už mimo soustruh) vyvrtal díru trochu menšího průměru nežli byl průměr trnu , dláto upnul do svěráku a rukojeť narazil na trn paličkou. Je třeba mít na paměti, že čepel dláta je na horním konci měkká a nekryté čelisti svěráku snadno vytlačí do čepele značky…
Rukojeť jsem napustil fermeží a hotové dláto má jen jednu malou estetickou vadu: konec krčku dláta nemá perfektně rovnou dosedací plochu, okraje krčku jsou místy zarolovány (půl milimetru žádná míra), takže naprosto dokonale nelícuje s rukojetí, podobnou vadu však mají i původní dláta s plastovou rukojetí. U dlát s dřevěnými rukojeťmi (stále je řeč o
Narexu Bystřice) je spoj překryt kroužkem…
Dřevěná rukojeť, kterou jsem utočil z jasanu, je o 2cm kratší nežli původní plastová, čímž jsem sledoval trochu lepší vyvážení dláta
Parádní rukojeti lze zhotovit i hoblováním, nebo přímo ze špalků rovného dřeva za pomocí tří nástrojů: sekyry, nebozezu a pořízu. Počet různých rukojetí, na které lze v současnosti narazit, je naprosto minimální - přitom ještě počátkem 20. století nabízely anglické katalogy kolem 20 typů rukojetí na dláta (řeč je pouze o dlátech!), které v žádném případě nebyly jenom samoúčelnou přehlídkou estetiky. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že perfektně padly do ruky, hranaté (osmihranné) rukojeti se - na rozdíl od kulatých - nekutálely z ponků na zem, a u takových řezbářských dlát, kterých mnozí mistři používali i desítky, napomohl odlišný tvar rukojeti rychleji hmátnost po tom pravém…
Zdravím,
doporučuji ještě před nasazením dláta do dřevěné rukojeti zbrousit trn co se zasouvá do násady do hranata. Velkým nedostatkem dlát Narex s dřevěnou rukojetíje to, že se počase začnou protáčet!!!
Parádní internetové stránky!!!!
S pozdravem Pavel