Úprava plochých dlát pro práci v rybinách

25. května 2011 v 22:02 | Tomáš |  Tuning nářadí
Následující článek mám rozepsaný už asi půl roku a úpravy, které zde popisuji, jsem prováděl loni těsně před příchodem zimy. Standardní ohraněné dláto, jaké prodává třeba Narex Bystřice, má obdélníkový průřez, který je v horní části zkosen broušením. Speciální dláta do rybin (dovetail chisels), vyráběná na západ (na východ) od našich hranic, mají boky ostře vybroušené, tzn. takové dláto má na řezu tvar trapezoidu (popř. trojúhelníku v případě japonských dlát):Do tohoto tvaru lze boky dláta upravit dodatečným broušením. Mám několik starších plochých dlát Narex (neurčitého věku, počítám, že jsou z 80. nebo 90. let), opatřených ne moc vzhlednými, černými plastovými rukojeťmi. Jedno z nich jsem se tedy rozhodl přebrousit a současně i nahradit plastovou rukojeť:


Výměnou rukojeti jsem nesledoval pouze cíle estetické, díky kratší rukojeti jsem chtěl dosáhnout i lepšího vyvážení dláta pro tento účel. Původně jsem si myslel, že na rukojeť fouknu trochu horkého vzduch a ona se rozteče... Takže jsem chytil dláto do kleští, ponořil je až po rukojeť do kýble a zapnul horkovzdušku. Po 20 sec. se povrch rukojeti začal lesknout, po dalších 20 se z rukojeti začalo kouřit...Bohužel, plast se neroztekl, jenom se uloupla asi 2mm vrstva.
Vzal jsem tedy do ruky flexu a tenkým kotoučkem jsem rukojeť rozpáral. Do pěti minut jsem měl dláto venku:


Přikládám ještě fotku torza rukojeti, uprostřed je dutina, ale na krajích byl snad centimetr "masa":


Teď už bylo možné brousit - chce to ale co nejbytelnější opěru, na které se během práce nesmí nic povolit.

Brousil jsem vždy několik sekund a ponořil dláto do vody. Výsledek je zřejmý z fotek:Břity kovových nástrojů se fotí (bez zrcadlovky) hrozně špatně. Zčernání břitu na horním obrázku není způsobeno jeho spálením při broušení, nýbrž odrezováním pomocí citronové kyseliny. Během chlazení se mi na mokrou čepel trochu nalepil dřevěný prach. Spodní obrázky - pohled na boční, dutý výbrus při různých expozičních režimech. Černá vrstva solí z břitu byla odstraněna při ručním broušení.
Se strojním broušením fajnového nářadí nemám velkých zkušeností (brousím sekery, majzlíky a nůž k sekačce na trávu), ale řekl bych, že po krátkém zácviku (tj. tak třetí dláto) by boční výbrusy nemusely vypadat výrazně hůře nežli na výrobcích z Ameriky nebo Sheffieldu...

Dokončení příště.
P.S. Umělohmotné rukojeti některých dlát lze (údajně) sundat po povaření v horké vodě...
 


Komentáře

1 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 26. července 2011 v 21:36 | Reagovat

Dobrá práce, asi bych měl taky nějaké to starší dláto upravit, rád bych postavil polici na kořenky s rybinovým spojem. Jinak doufám, že bude následovat příspěvek o výrobě a nasazení rukojeti.

2 Tomáš Tomáš | 28. července 2011 v 8:33 | Reagovat

Ahoj, je to ostuda, ale bohužel tohle léto nějak na nic nemám čas a dokážu max. tak udělat a zpracovat pár fotek.

Tři rukojeti (jabloň a jasan) jsem vytočil už loni, potřebuju jenom vybrat tu pravou, navrtat to a nasadit. Řekl bych, že tohle je spíš otázka osobního vkusu a technických možností - ta rukojeť určitě může být být i osmihranná, hoblovaná...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama