Rejsek sujikebiki - dokončení

12. prosince 2010 v 10:18 | Tomáš
Dokončení rejsku  se protáhlo, protože jsem se zasekl na plátcích do lupénkové pilky.

Začnu nožem. Před časem jsem koupil na Ebay obstojný japonský  nůž "Kogatana" asi za dvě stovky (vč. poštovného), takže jsem čekal, že za nevelký peníz koupím hned několik  nožů do rejsku (z laminované oceli, jak jinak). Nevyšlo to, a nevím, jestli to bylo o jazykové bariéře nebo o neznalosti -  v každém případě  v polovině listopadu jeden japonský "top rated seller" (tedy někdo, kdo na Ebay prodal tisíce kousků) nabízel 2 staré sujikebiki s  popisem: "Japanese carpenter´s plane KANNA..."

Tak jsem (za důkladného chlazení) ubrousil zuby z nepotřebného listu přímočaré pilky,  vytvaroval jsem kosý břit a nakonec jsem nožík ufikl flexou:

Sujik_10


Sujik_11

Klín jsem nahrubo zformoval z plátku dubu pásovou pilou a dodělal dláty a malou pilkou Bahco (rejsek nepřišel do styku se šmirglem, veškerá povrchová úprava je dělána hoblíky, dláty a vlaštovkou):

Sujik_12

Nůž drží v rameni příčný zářez s otvorem. Nanečisto jsem zkoušel průměr 3mm a tím jsem si pěkně nadělal do bot - takovou dírou jsem byl schopen provléct jenom plátek lupénkové pilky (který jsem neměl) a když jsem ho konečně koupil (široký 1,2mm), zjistil jsem, že zářez je pro nůž příliš úzký:


Sujik_13

Proměřil jsem tedy plátek z pilky Bahco 301 a průměr díry udělal načisto na 4mm, dírou provlékl pilový plátek a složil pilku:

Sujik_14Do zářezu jsem lehce  naťukl nůž a zkusil orýsovat odřezek prkna. S finálním hodnocením si půl roku počkám, pro  porovnání jsem ještě vyndal kovový rejsek Veritas s nožem ve tvaru kolečka a zkusil ho na stejné desce. Oba rejsky se po vláknech pohybovaly zhruba stejně, sujikebiki s čerstvě nabroušeným nožem zanechával na dřevě hlubší a lépe viditelnou stopu...

Sujik_15
Sujik_16
Sujik_17
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama