Prosinec 2010

Rejsek sujikebiki - dokončení

12. prosince 2010 v 10:18 | Tomáš
Dokončení rejsku  se protáhlo, protože jsem se zasekl na plátcích do lupénkové pilky.

Začnu nožem. Před časem jsem koupil na Ebay obstojný japonský  nůž "Kogatana" asi za dvě stovky (vč. poštovného), takže jsem čekal, že za nevelký peníz koupím hned několik  nožů do rejsku (z laminované oceli, jak jinak). Nevyšlo to, a nevím, jestli to bylo o jazykové bariéře nebo o neznalosti -  v každém případě  v polovině listopadu jeden japonský "top rated seller" (tedy někdo, kdo na Ebay prodal tisíce kousků) nabízel 2 staré sujikebiki s  popisem: "Japanese carpenter´s plane KANNA..."

Tak jsem (za důkladného chlazení) ubrousil zuby z nepotřebného listu přímočaré pilky,  vytvaroval jsem kosý břit a nakonec jsem nožík ufikl flexou:

Sujik_10


Koncepty kovových hoblíků Stanley

2. prosince 2010 v 10:58 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Následující řádky volně navazují na článek o L. Baileym, o kterém jsem psal v červnu.

"Bailey pattern" představuje určitý ucelený koncept, který se vyznačuje odnímatelným sedlem, se kterým lze navíc několik milimetrů pohybovat dopředu i dozadu v podélné ose hoblíku. Pohybem sedla tak lze měnit šířku výřezu (úst). Nastavení je bohužel spojeno s jistým nepohodlím - nejprve je zapotřebí odaretovat a sundat přítlačný klín a želízko s klopkou a povolit dvojici svislých upevňovacích šroubů, po nastavení polohy (novější hoblíky mají v podélné ose stavěcí šroub) se vše v opačném pořadí znovu namontuje.