Truhlářská dláta Narex zřejmě dobývají svět…

6. listopadu 2010 v 20:11 | Tomáš
K firmě Narex Bystřice mám dost rozporuplný vztah, který je dán nevyrovnanou kvalitou jejich produkce (se kterou jsem v posledních 15 letech přišel do styku). Už jsem zde jednou uvedl, že nejvýše si cením plochých ohraněných dlát (samozřejmě těch s bukovými rukojeťmi) - jejich výroba má v Bystřici dlouhou tradici, vyrábí se zde od roku 1919.

Při svých zahraničních nákupech nářadí jsem na značku Narex Bystřice poměrně záhy narazil - kanadský Lee Valley ji měl v nabídce snad již koncem 90. let. Utvrdilo mně to v přesvědčení, že dláta nejsou špatná (rodina Lee si do sortimentu vyložený šmejd nedá, ztratili by totiž image), umístění dlát v katalogu jsem však tehdy přičítal i cenové politice výrobce (cena v Americe byla v dobách nejtvrdší koruny výrazně nižší, nežli u nás…). Postupem času jsem stejná dláta nalezl i u prodejců ve Státech, namátkou u Garret Wade a Highland woodworking .


Zhruba předloni jeden americký časopis prohlásil ohraněná dlata Narex za "Best value" mezi dláty západního typu. K podobným "Best... awards" se stavím velmi rezervovaně od té doby, co jsem podobné ocenění nalezl u indických hoblíků Anant (jeden mám - nic moc), zmiňovaný test dlát se však mj. opíral o mikroskopické analýzy břitů (po opotřebení), které provedla materiálová zkušebna Case Western Reserve University, Cleveland, Ohio*.

Velmi nadšený je z ohraněných dlát Narex i Matthew Platt, majitel anglického e-shopu s ručním nářadím - nabídka dlát v Anglii přitom není nijak malá a nástrojařská tradice (např. v Sheffieldu) se počítá na dlouhá staletí.

….a co doma?
Je trochu trapné, že na zahraničních webech se člověk dozví daleko více (a podstatně dříve), nežli na domovských stránkách firmy. Některé novinky, které Narex uvede na tuzemský trh v roce 2011, se v Anglii a ve Státech prodávají již pěkných pár měsíců (konkrétně třeba děropáče nebo ploché dláto šířky 50mm).

Na závěr perlička: na českých stránkách firmy, v sekci "distributoři" lze nalézt kontakty na obchodníky v Rusku i Sýrii -pro českého návštěvníka jsou to naprosto bezcenné informace- na druhou stranu se zde nedozvíte, kdo (a kde) v ČR prodává celý sortiment…

O některé novinky 2011 bych měl zájem, obávám se však, že pro manažery a nákupčí "obyčejných" železářství a hobbymarketů - což jsou místa, kde dláta Narex Bystřice objevuji nejčastěji - to moc zajímavý sortiment nebude. A v nabídce českých e-shopů, prodávajících ruční nářadí pro řemeslníky a kumštýře, jsem na značku Narex zatím nenarazil…


*Pozn: materiálovou zkušebnu Case Western Reserve University na svém blogu necituji poprvé, podílela se na testech lepidel, o kterém jsem psal v srpnu.


Aktualizace ze dne 9.7. 2013:
Po delší době jsem znovu zavítal na stránky Narexu, byl jsem hned přesměrován na novou doménu www.narextools.cz. Na tomto webu je nejen seznam tuzemských distributorů, všechny výrobky je možné pěkně z jednoho místa hned objednat, poštovné je přitom velmi rozumné. Nu, uvidíme, vyzkoušíme... Mrkající
 


Komentáře

1 Frantisek Frantisek | E-mail | 29. srpna 2011 v 12:45 | Reagovat

Dobry clanek, Tomasi! Jenom mimochodem - v Anglii mohu potvrdit, ze dlata Narex jsou vskutku docela oblibena a jsou povazovana za kvalitni nahradu starych dobrych Marples, Sorby apod. Skoda, ze ze to je asi jedina kvalitni polozka, kterou ma firma Narex ve svem vyrobnim katalogu.. Hezky den!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama