Nejlepší knihy o ručním nářadí

1. listopadu 2010 v 6:28 | Tomáš
Blíží se Vánoce a mnozí možná přemýšlíte, jakou knihu si nadělit  pod stromeček . Pokud chcete nějakou o ručním nářadí a nevadí vám angličtina, můžete vybírat ze spousty titulů.

Po delším přemýšlení jsem dal dohromady své tipy na 3 nejlepší knihy o ručním nářadí. Nejde o žádné horké novinky a většina těchto knih bude dnes asi rozebrána (out of print). Určitě však budou k mání přes Ebay nebo síť second-handů Abebooks. Všechny jmenované knihy mám ve své knihovně už hodně dlouho a často se k nim vracím.


1. Jim Kingshott: Sharpening: The Complete Guidevydal Sterling Pub. Co Inc.,  květen 1994. 
160 stran

Dnes již nežijící Jim Kingshott je jednou z ikon tradičního britského truhlářství. Jeho monografie, věnovaná ostření ručního nářadí, je na anglických diskuzních fórech označována jako "Sharpening bible". Ačkoliv tato kniha byla vydána před 16 lety, domnívám se, že dodnes nebyla překonána.
2. Jim Kingshott: Making & modifying woodworking tool


vydal Sterling Pub. Co Inc.,  květen  1993
168 stran

Kingshott  nebyl mistrem jen v práci se dřevem, bravurně zvládal i práci s kovem. Tato kniha však není jen prostým popisem výroby několika hoblíků, velmi poutavě vypráví o historii nářadí a technologických  postupech, používaných při jejich výrobě. 

3. Michael Dunbar: Restoring, Tuning & Using Classic Woodworking Tools vydal Sterling Pub. Co Inc., prosinec 1989
256 stran

 Na Abebooks se lze dočíst, že kniha je určena sběratelům nářadí, ale nevěřte tomu, kniha je především pro ty, kdo chtějí se starými nástroji dále pracovat. Velmi komplexně prochází jednotlivé skupiny nástrojů, vedle základní klasifikace podává doporučení, které modely kupovat (a které ne), obsahuje stati o tuningu i používání nástrojů.

Jediná má výhrada se týká  horší kvality černobílých fotografií (na úrovni předlistopadového "Ruďasu").

Pokud by se autor (stále činný) rozhodl knihu aktualizovat a doplnit kvalitnějšími fotografiemi, rád si ji koupím znovu.

  
Že všechny zmíněné knihy vydalo stejné nakladatelství, jsem zjistil až při sestavování tohoto článku. "Hodně dobrých" a "dobrých" knih bych dal dohromady  více, ale dal jsem si limit 3 a dost...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama