Dřevěný rejsek - sujikebiki (Suji-keshiki*)

19. listopadu 2010 v 19:48 | Tomáš
Evropské rejsky s hroty do špičky jsem nikdy moc nemiloval, a pokud byl hrot dostatečně masivní, přebrousil jsem ho naplocho. Vzpomínám na svůj první socialistický rejsek, který jsem před revolucí koupil v Domácích potřebách za 12 Kčs (je to na dřevě vytištěno obrovskými písmeny), ty hroty nevydržely orýsovat ani 20 cm široké prkno a  a vypadly…

O výrobě japonského rejsku s pořádným nožem uvažuji už hezky dlouho, nakopnul mně až článek na Petrově blogu. Pořád jsem ale neměl jasno, jak je vlastně nůž v rejsku fixován. To jsem zjistil až tady. Další možná inspirace  je zde .

Tradiční design s dřevěným klínkem považuji za lepší nežli modely se šroubem - k ovládání mi totiž stačí jedna ruka.

Po přípravě dubového prkénka  jsem většinu materiálu odvrtal:

Sujik1


Zbytek jsem vydlabal dláty:

Sujik2

Levou a oblou horní hranu jsem vyřízl na pásovce, oblý vrch začistil vlaštovkou a dlátem a bok s čelními vlákny malým hoblíkem:

Sujik3


Sujik4

Sujik5


Měl jsem původně v plánu zakulatit hrany a rejsek zavoskovat (pro zlepšení kluzných vlastností), když však z prkna začaly vylézat finální kontury, uvědomil jsem si, že to nepůjde - japonský design je o jednoduchosti a čistotě a sebemenší změna to snadno naruší..
Při finálním začišťování čel rejsku se mi velice osvědčil malinký Číňan (Mu Bao), vyrobený z Shun-gee (tamní exotické dřevo podobné palisandru) s úhlem sedla 60:

Sujik6

Říká se sice , že tyhle hoblíky s vysokým úhlem sedla jsou zapotřebí leda tak pro hoblování exotických dřev, při začišťování čel mého dubového rejsku však Číňan vůbec nevytrhával vlákna (na rozdíl od malého kovového hoblíku s efektivním úhlem kolem 45o). Navíc je to sexy hoblík…


Sujik7


Po začištění oblé hrany a čel jsem rejsek odřízl od desky a na závěr trochu srazil  všechny hrany:


Sujik8

Sujik9

Zbývá tak dodělat klínek a nožík...

Dokončení příště.

*Poznámka: Nejsem expert na japonštinu , pro úplnost však uvádím, že  Toshio Odate   ve své knize "Japanese Woodworking Tools: their Tradition, Spirit and Use"  označuje  rejsky jako  "Suji-Keshiki" (str. 21-22) . Uvedená kniha je po desetiletí považována za základní  referenční příručku japonského nářadí.
 


Komentáře

1 v v | E-mail | 25. listopadu 2010 v 12:31 | Reagovat

Krásný nástroj, a zatraceně důležitý. Nedávno jsem si pořídil rejsek Veritas s kruhovým řezným nástrojem, je docela prima, doře se s ním pracuje (lze ovládat jednou rukou, aspoň mně to jde), ale ta cena... Teď mám připravený materiál na tradiční "francouzský" rejsek s klínem, který se taky ovládá jednou rukou, chci ho dát pod stromeček tátovi; tenhle japonský ale vypadá taky dobře, tak budu sledovat návod a třeba ho okopíruju :)

2 Tomáš Tomáš | Web | 25. listopadu 2010 v 20:35 | Reagovat

Klín i nůž už mám hotové, zasekl jsem se na upevnění nože v rameni. Pilový plátek se totiž musí provléct poměrně malým otvorem a jak se zdá, proleze jenom  lupínková pilka, se kterou u nás posledních 40 let nikdo nedělal...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama