Listopad 2010

Dřevěný rejsek - sujikebiki (Suji-keshiki*)

19. listopadu 2010 v 19:48 | Tomáš
Evropské rejsky s hroty do špičky jsem nikdy moc nemiloval, a pokud byl hrot dostatečně masivní, přebrousil jsem ho naplocho. Vzpomínám na svůj první socialistický rejsek, který jsem před revolucí koupil v Domácích potřebách za 12 Kčs (je to na dřevě vytištěno obrovskými písmeny), ty hroty nevydržely orýsovat ani 20 cm široké prkno a  a vypadly…

O výrobě japonského rejsku s pořádným nožem uvažuji už hezky dlouho, nakopnul mně až článek na Petrově blogu. Pořád jsem ale neměl jasno, jak je vlastně nůž v rejsku fixován. To jsem zjistil až tady. Další možná inspirace  je zde .

Tradiční design s dřevěným klínkem považuji za lepší nežli modely se šroubem - k ovládání mi totiž stačí jedna ruka.

Po přípravě dubového prkénka  jsem většinu materiálu odvrtal:

Sujik1


Truhlářská dláta Narex zřejmě dobývají svět…

6. listopadu 2010 v 20:11 | Tomáš
K firmě Narex Bystřice mám dost rozporuplný vztah, který je dán nevyrovnanou kvalitou jejich produkce (se kterou jsem v posledních 15 letech přišel do styku). Už jsem zde jednou uvedl, že nejvýše si cením plochých ohraněných dlát (samozřejmě těch s bukovými rukojeťmi) - jejich výroba má v Bystřici dlouhou tradici, vyrábí se zde od roku 1919.

Při svých zahraničních nákupech nářadí jsem na značku Narex Bystřice poměrně záhy narazil - kanadský Lee Valley ji měl v nabídce snad již koncem 90. let. Utvrdilo mně to v přesvědčení, že dláta nejsou špatná (rodina Lee si do sortimentu vyložený šmejd nedá, ztratili by totiž image), umístění dlát v katalogu jsem však tehdy přičítal i cenové politice výrobce (cena v Americe byla v dobách nejtvrdší koruny výrazně nižší, nežli u nás…). Postupem času jsem stejná dláta nalezl i u prodejců ve Státech, namátkou u Garret Wade a Highland woodworking .

Nejlepší knihy o ručním nářadí

1. listopadu 2010 v 6:28 | Tomáš
Blíží se Vánoce a mnozí možná přemýšlíte, jakou knihu si nadělit  pod stromeček . Pokud chcete nějakou o ručním nářadí a nevadí vám angličtina, můžete vybírat ze spousty titulů.

Po delším přemýšlení jsem dal dohromady své tipy na 3 nejlepší knihy o ručním nářadí. Nejde o žádné horké novinky a většina těchto knih bude dnes asi rozebrána (out of print). Určitě však budou k mání přes Ebay nebo síť second-handů Abebooks. Všechny jmenované knihy mám ve své knihovně už hodně dlouho a často se k nim vracím.


1. Jim Kingshott: Sharpening: The Complete Guide