Oprava rustikálního hoblíku - kocoura

11. října 2010 v 20:39 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Už ani nevím, kdy a jak se mi v dílně objevil dřevěný hoblík-kocour. Zřejmě je to výrobek nějakého venkovského stolaře - vídeňské hoblíky, kterých je po republice stále dost, byly podstatně lépe propracované a použití dubu na tělo hoblíku není v našich končinách taky zcela obvyklé.

Kocour_1Na fošně, ze které byl hoblík vyroben, byl proužek běli - výrobce ji orientoval na nejméně exponované místo, tedy dozadu nahoru. Jak je zřejmé z fotografií, běl byla poměrně masivně napadena červotočem:

Kocour_2


Kocour_3

I když hoblík zjevně není příliš cenný, bylo mi líto ho vyhodit a rozhodl jsem se ho opravit, což znamenalo vydlabat a přeplátovat poškozenou část a vyrobit nový klín -ten "staronový -evidentně není původní" - byl příliš krátký a špatně těsnil.

Poškozená běl byla odstraněna dlátem (poškození bylo nakonec větší, než jsem původně předpokládal), zarovnána hoblíkem římsovníkem a přeplátována (klížil jsem nakonec natřikrát, protože se mi vyštípl i kus zdravého dřeva):Po vyschnutí byly přesahující části odříznuty pásovkou a načisto srovnány hoblíkem  a dláty (pro finální úpravu všech dílů jsem používal pouze dláta a hoblíky, nikoliv brusný papír ):


Tmavé skvny na horní straně hoblíku jsou jeho nejnižší místa, ze kterých hoblík neodebral žádnou třísku, zbývá ještě zaoblit pravou stranu přeplátování...

Dokončení příště
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama