Oprava rustikálního hoblíku - dokončení

22. října 2010 v 21:32 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Dalším krokem bylo vyrobení nového klínu. Jak už jsem uvedl, stávající- zřejmě nepůvodní - klín byl příliš krátký a špatně těsnil. Z kusu dubové parkety jsem tedy na pásové pile nahrubo vyřízl nový klín s úhlem větším asi o 2-3 stupně:
Klín byl načisto opracován dláty a malým čelním hoblíkem. Želízko jsem zbavil rzi pomocí teplého roztoku kyseliny citronové (roztok působil po dobu asi 2 hodin),  čisté želízko jsem důkladně opláchl vodou a po osušení nakonzervoval přípravkem Konkor (pokud jde o rez, věřím mu více nežli WD-40):Tady je výsledek asi týdenní práce ( vždy to byla nějaká ta ušetřená půlhodinka odpoledne):

Kocour_8Zbývá naostřit želízko, tělo i klín  byly zavoskovány a hoblík je připraven na dalších 50 let provozu:Na závěr připojím ještě malou jazykovou perličku, která krásně ukazuje, jak různé jazyky přistupují k popisu stejného nástroje (doporučuji si hoblík položit před sebe, aby bylo vidět celého plaza a želízko):

Český název kocour je zjevně odvozen od vnějších křivek hoblíku. Oproti tomu hovorový anglický název vychází spíše z křivek vnitřních: old women´s mouth - ústa staré ženy....
(Někdy je možné setkat se i s označením "Old Hag´s mouth")
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama