Pnutí a tvarové změny v americkém hoblíku

22. září 2010 v 7:49 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Kovové hoblíky amerického typu  jsou vyráběny odléváním, nejčastěji z litiny. Při tuhnutí roztaveného kovu vzniká v odlitku pnutí, jehož důsledkem jsou mj. drobné tvarové změny, ke kterým dochází ještě dlouho potom, co byl odlitek vytažen z formy.


Pokud se provede obrábění odlitků (tj. frézování a broušení, u dražších modelů i ruční zaškrábání a lapování) moc brzy,  hotový nástroj bude dále pracovat, přičemž dojde k drobnému zborcení plochy plaza a kritických dosedacích ploch .

Za starých časů byly surové odlitky po vyjmutí z pískové formy   ponechány v klidu 6 týdnů i déle a teprve potom byly obráběny. Je jasné, že pro výrobce jsou ležící kusy litiny umrtveným kapitálem, který se netočí, a tento fakt se musí odrazit i v ceně finálního výrobku. A naopak, téměř okamžité obrobení surového odlitku je jeden ze způsobů, kterým výrobce šuntů může stlačit výrobní náklady.

U nových nástrojů z kategofie "high end" se surové odlitky zbavují pnutí žíháním. Takové nástroje - krom tvarové stálosti - nejsou křehké, takže ani pád z ponku na podlahu nemusí znamenat jejich neodvratný konec.

Malé tvarové změny v odlitku, způsobené pnutím, dávají do jisté míry odpověď na otázku, proč jsou mezi kovovými hoblíky považovány za nejlepší tzv. "infill planes" - tedy hoblíky, jejichž "skořepina" (plaz a boky) je vyrobena z plechů spojených svlakováním, nebo nýtováním.

Jedna současná americká firma vzala drobné tvarové změny v odlitcích tak vážně, že stoly ke svým truhlářským stacionárním strojům (srovnávačkám, okružním a pásovým pilám) vyrábí z žuly a prodává je s tvrzením "v tomto materiálu žádné pnutí není, protože odlitek byl ponechán v klidu nějakých  50 milionů let…"
 


Komentáře

1 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 27. října 2010 v 16:06 | Reagovat

SUPER COOL HUSTE :D

2 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 9. prosince 2010 v 17:42 | Reagovat

hezký design

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama