Výroba hoblíku - dřevěné vlaštovky

7. července 2010 v 12:04 | Tomáš |  Ruční hoblíky
V tomto článku se pokusím stručně popsat výrobu hoblíku - dřevěné vlaštovky. (Na podrobný popis jsem si předloni během výroby bohužel neudělal dostatečnou fotodokumentaci. )K výrobě jsem použil želízko vč. vodicích a stavěcích šroubů firmy Veritas.  Je to 100 mm dlouhý pásek oceli A2, na břitu jsem naměřil pouhých 22o a poprvé v životě  jsem se během broušení pořezal…Obr. 3 - želízko s vodicími šrouby

Broušení nebylo výrazně obtížnější, nežli u běžných nástrojovek, asi i díky tomu, že hřbet želízka je dutý (podobně jako u japonských dlát a želízek).  Veritas má patentován sofistikovaný systém nastavování úběru, který je (snad ) zřejmý z fotografií:

v těle vlaštovky jsou 2 otvory se závity, ve kterých se pohybují duté stavěcí šrouby. Z opačné strany jimi prochází vodicí šrouby želízka, které jsou zajištěny vroubkovanými maticemi… Nic složitějšího jsem zatím neviděl, u vlaštovek, které znám, se pod želízko instalují 2 vruty se zápustnou hlavou a úběr třísky se nastavuje pootáčením vrutů.


Vlastní výroba je celkem jednoduchá: vezme se hranol tvrdého  dřeva s hustými dřevními vlákny, vyhovuje buk, habr i ovocná dřeva  (na fotografii vzadu je třešeň).Na hranolu se přesně odvrtá osazení pro zaoblené konce želízka a otvory pro  vodicí šrouby želízka, želízko musí být dokonale rovnoběžné s hranolem.

Obr. 5- hranol, svrtaný s vodicími šrouby

Pak se vyřízne a vydlabe v místě pod želízkem úkos pro odvod třísek, vyříznou se závity pro stavěcí šrouby a přední hrana plaza se zhobluje o 3o nahoru, aby vlaštovka  lépe šla do dřeva. Na pásové pile se nahrubo vyřeže tvar vlaštovky, nejmenší rádiusy je lépe odvrtat. Finální vytvarování se provede rašplemi a brusným papírem…

Dokončení příště, obrázky jsou zpřístupněny v galerii.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama