Výroba dřevěné vlaštovky – dokončení

15. července 2010 v 10:26 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Dokončení článku z minulého týdne

Vzhled vlaštovky po finálním vytvarování je zřejmý z obrázku:

Rád bych se nyní trochu podrobněji zastavil u povrchové úpravy. Tradičním prostředkem, používaným po staletí, je lněný olej, popř. fermež, různé jsou však způsoby aplikace: hoblík může být olejem napuštěn, penetrace je však daleko důkladnější, pokud se nástroj  do oleje na několik hodin ponoří, někteří výrobci hoblíky v oleji i povaří… Po vyjmutí se nástroj zbaví přebytečného oleje tak, že se zahrabe do pytle s hoblinami či hrubými pilinami…

Názory na povrchovou úpravu a způsoby aplikace prostě nejsou jednotné, takže klidně můžete narazit i na výrobce, který povrch dřevěného hoblíku neupravuje nijak.

Během popisu výroby jsem opomněl jednu drobnost:  část plaza před želízkem je jeho nejvíce namáhanou částí, zde se normální hoblík nejvíce opotřebovává a původně rovinný plaz se postupně stává konvexní. Opotřebení může zpomalit plátek velmi tvrdého dřeva (používá se např. eben), nebo pásek mosazi, jako v tomto případě.  Angličtina má pro něj přesný výraz - "wear plate", odpovídající slovo v češtině neznám...


  
Asi po roce jsem dospěl k názoru, že dokončená vlaštovka je příliš hranatá, nástroj jsem znovu odstrojil, zvětšil jsem téměř všude rádiusy a původně zcela rovnou horní stranu vlaštovky jsem rašplemi opracoval na konvexní, takže se svým vzhledem trošku více blíží tradičním britským "spoke". Změnil jsem i povrchovou úpravu - použil jsem francouzskou polituru z oranžového šelaku.

  


Lněný olej i fermež jsou s šelakem  kompatibilní, jsou i součástí některých šelakových receptur a  před 10 lety jsem takové politury používal i k povrchové úpravě některých rukojetí. (Rukojeti zatím slouží dobře, nevadí jim ani  pot z mých rukou, ani vlhko v zimě v nevytápěné dílně - ostatně vzhled můžete posoudit sami  na fotografii v článku o nejjednodušším tuningu - řeč je o prvých dvou rukojetích zprava...)


 


Komentáře

1 Jara Jara | E-mail | 22. února 2012 v 19:30 | Reagovat

Dobrý den zaujala mě Vaše výroba vlašťovky. Pěkná práce zajímá mě kde se dá koupit v ČR želízko? Velmi rád by jsem si ji vyrobil.

2 Tomáš Tomáš | 23. února 2012 v 8:18 | Reagovat

Želízko jsem koupil v Kanadě od firmy Veritas. Firma dneska  má prodejce i tady v Česku (František Černý, nebo Cesta dřeva).

Určitě by taky nebyl problém želízko  vyrobit z pásku Stabilky (kanadské želízko je z oceli A2, které déle drží ostří...)

3 Jara Jara | E-mail | 23. února 2012 v 10:05 | Reagovat

Děkuji za odpověď! Asi se dám do výroby želízka. Asi největší problem bude do toho kaleného materiálu udělat dírky. To se ale poptám první u nás ve fabrice jestli to vůbec jde. Teoreticky by to mělo jít vyjiskřením ale praktickou stránku nevím. Někde na veletrhu jsem vyděl prodávat i vrtáky kterými vrtali do nástrojovky HSS a ložisek. Zkusím se informovat. Zatím děkuji Jarek

4 Tomáš Tomáš | 23. února 2012 v 10:40 | Reagovat

Ty díry se vrtají do pásku před kalením. Prodávají se kobaltové HSS vrtáky. Sám jsem před lety vrtal "stříbrnici" - tedy nic moc chromvanadiovou ocel z Chomutova,  obyčejným HSS vrtákem. Ta ocel ale samozřejmě byla v žíhaném stavu....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama