Úprava hřbetu ohraněných dlát Narex

2. června 2010 v 17:44 | Tomáš |  Tuning nářadíKaždý ruční nástroj z běžné produkce je třeba považovat za polotovar, který se musí nejprve vyladit - je přitom lhostejné, je-li zbrusu nový či bazarový . Toto pravidlo neplatí pouze pro kategorii "high end" (tedy " top nebo chcete-li mistrovské nářadí"), to je použitelné rovnou po vytažení z krabice.


V polovině dubna jsem psal o úpravě zalakovaných rukojetí  ohraněných dlát Narex, rád bych se nyní zaměřil na jejich kovovou část. Truhlářské dláto je přesný nástroj - k tomu, aby perfektně sloužilo, je však nutné, aby jeho hřbet byl dokonale rovný a vyleštěný, hladká plocha totiž snižuje tření.

Nejrychleji lze hřbety nový dlát (jsou plné rýh po strojním broušení) srovnat na diamantových brusných kamenech. Pokud nemáte vůbec nic, doporučil bych vám skleněnou lapovací desku, na kterou bych - pro tento případ - přilepil pásky brusných papírů o zrnitosti řekněme 120, 240, 300, 600. Obtahování a dolešťování jsem ale vždy prováděl na japonských kamenech a kůži. Při rovnání postačuje zaměřit se na spodní cca 2-3 cm hřbetu.
  
  
Rovnání začíná na nejhrubším brusivu, po pár obtaženích je dobré dláto otočit a prohlédnout si vzor, který brusná zrna na povrchu zanechala - čerstvý, lesklý kov je zpravidla dobře patrný, pro lepší orientaci je možné nesmývatelným fixem udělat na hřbet pár příčných čar (nesmývatelný fix považuji v tomto případě za lepší volbu než tušírovací barvu).
  
Hřbet dláta bude tak rovný, jak rovná je předloha - tedy brusný kámen nebo skleněná deska - a je snad jasné, že brusivo ubrousí nejprve ta nejvyšší místa. Vzorek, který po pár tazích pravděpodobně uvidíte, ukazuje obrázek vlevo.

Kdyby byl hřbet vašeho dláta dokonale rovný ( o čemž ale pochybuji), ubralo by brusivo trochu kovu rovnoměrně z celé plochy - viz obrázek níže, což  je vlastně cíl, ke kterému se směřuje…

  

Nalevo - z dokonale srovnaného hřbetu odebírá brusivo rovnoměrně po celé ploše. Při troše štěstí mohou být okraje hřbetu trochu výše, proces rovnání nebude tak pracný - vpravo. Ostatně, hřbety vysoce ceněných japonských dlát (oire nomi)  jsou ze stejného důvodu duté.


Když tedy docílíte stavu, vyobrazeného na předchozích obrázcích, můžete přejít na jemnější zrno- teď je cílem vyhladit škrábence, vytvořené na nejhrubším zrnu. A opět pozorujte vzorek ("scratch pattern") , který zrno na hřbetu zanechává - jakmile je rovnoměrný, lze přejít na jemnější zrno. Před závěrečným obtahováním bych se zaměřil na břit, ale o tom příště.

Popsaná procedura se u dláta provádí pouze jednou, na začátku, jakmile je hřbet jednou vyleštěn (např. na japonském kameni 6000), již nikdy se neobtahuje na hrubším zrnu, to už je vyhrazeno pouze pro břit...

P.S.  Popsaný postup je samozřejmě použitelný i na jiné značky, nežli Narex,  stejně tak  na  želízka hoblíků, brusné kameny , dosedací plochy a plazy kovových hoblíků. U posledních zmíněných je však zapotřebí větší opatrnost, hodí se i další nářadí, zejména přesné pravítko, popř. kontrolní deska a tušírovací barva. O tom ale někdy příště…

Aktualizace ze dne 20.12.2010: Někteří  výrobci dlát dělají hřbety trochu duté - neplatí to jenom pro japonské oire nomi, kde je dutý výbrus hluboký i přes milimetr. I Narex tvrdí, že prostřední část hřbetu je o pár setinek níž - u některých svých dlát to mohu potvrdit (okraje jsou vyleštěny lépe), u jiných nikoliv. V každém případě tahle úprava hřbetu výrobcem finální tuning hodně urychlí...

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama