Tuning ohraněných dlát Narex - dokončení

9. června 2010 v 11:49 | Tomáš |  Tuning nářadí
dokončení z  minulého týdne.

Jakmile je hřebet dláta srovnaný a jsou odstraněny rýhy po hrubém brusivu, je možné se zaměřit na břit - brousí se "jen tak v ruce" nebo za pomoci vodicích přípravků. U standardních dlát se obvykle volí úhel břitu 25o , u dlát čepovacích -děropáčů  více, asi 30o.


U nového dláta, které nemá poškozený břit, je možné začít ostřit na kameni zrnitosti 800 nebo 1000 a břit pak vyleštit na zrnu 6000, dláto otočit a obtáhnout na jemném zrnu ještě hřbet. Výsledek je vidět na fotografiích:
Jemné broušení břitu umožňuje nahlédnout do vnitřní struktury oceli. U širšího dláta vpravo
je patrné, že břit byl byl původně konvexní (dutý) - to jsou ty rýhy po brusce uprostřed, tedy v nejnižším místě břitu.  
Vyleštěné hřbety dlát odráží světlo (téměř) jako zrcadlo…


Výsledkem popsaného tuningu je dokonale ostrý a přesný nástroj, který navíc dobře padne do ruky.


P.S. Po otupení (nebo poškození) ostří se na hrubším zrnu brousí pouze břit dláta, hřbet už se jenom obtahuje na nejjemnějším brusivu.
Ohraněná dláta Narex Bystřice (s dřevěnými rukujeťmi) nejsou špatnou volbou, o čemž mj. svědčí fakt, že je výrobce je řadu let prodává i ve světě - v katalozích je má kanadský Lee-Valey, americký Garret Wade a docela nedávno jsem je objevil i v jednom  britském obchodě - aby ale nedošlo k omylu: tato dláta nepatří do mistrovské kategorie,  je to "jen"  slušná ekonomická třída…


 


Komentáře

1 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 17. září 2010 v 11:31 | Reagovat

K těm vodicím přípravkům bych si dovolil poznamenat, že použití i toho nejjednoduššího samodomo přípravku výrazně pozvedne kvalitu, rychlost a spolehlivost broušení, zejména se vyhnete nežádoucímu zakulacení (konvexitě) zbrusu.
Jaký je Tvůj názor na sekundární / terciární ostří (= zvětšení úhlu břitu při závěrečných broušeních/obtahováních)? Začal jsem to používat u želez hoblíků k velké spokojenosti - ostří drží déle a řeže kvalitně.

2 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 17. září 2010 v 11:40 | Reagovat

[1]:
Teď jsem si všiml, že problematice vodicích pomůcek jsi už věnoval samostatný článek, za sebe jen doplním, že používám metodu Scary Sharp (brusný papír na skle, samodomo vodící přípravek).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama