Leonard Bailey – vynálezce amerického hoblíku a zakladatel jeho masové výroby

16. června 2010 v 21:47 | Tomáš |  Ruční hoblíky
Bailey "čtyřka"


Jsem fanda do ručních hoblíků a rád bych tímto článkem vzdal hold Leonardu Baileymu, který je považován za otce amerického ( tj. odlévaného) hoblíku a zakladatele masové výroby těchto krásných nástrojů.


Od začátku 19. století byly v Americe snahy zjednodušit a zrychlit výrobu tradičních, dřevěných hoblíků. Jednu z možných cest představovala náhrada dřeva kovovým odlitkem. Konceptů bylo více, historicky první kovový hoblík byl v US patentován již v roce 1827. Autorem byl jistý Hazard Knowles, jeho patent se však v praxi neujal…

Se skutečně průlomovým řešením přišel až Bailey, kterému se mj. podařilo vyřešit konstrukci sedla, jež se pomocí šroubů připevňovalo k tělu hoblíku, viz foto:Můj nejstarší kovový hoblík. Z fotografií je patrný způsob fixace sedla na tělo hoblíku za pomoci dvojice šroubů. Za zmínku ještě stojí masivní konstrukce sedla a absence šroubu podélného posuvu sedla - tento hoblík byl prostě vyroben před 1. světovou válkou...
Leonard Bailey (1825-1905) byl původní profesí truhlář, žijící v Bostonu, ve státě Massachusetts.
Od druhé poloviny 19. století se věnoval vývoji nových nástrojů, především hoblíků. Za svůj život podal úctyhodných 43 patentů, z toho 22 na truhlářské nástroje, přičemž svůj první hoblík škrabák (scraper plane) Bailey patentoval již v roce 1855.

Jeho hlavním přínosem je však design standardního hoblíku ( "bench plane"): patent ze dne 6. srpna 1867 nese číslo 67 398. Kromě již zmíněné kontrukce sedla Bailey vyřešil i nastavování úběru třísky pomocí stavěcí matice a páky s vidlicí ("Bailey-style depth adjuster") .

Bailey hoblíky své konstrukce sám i vyráběl - vedl společnost "Bailey, Chaney & Co.", kterou v květnu 1869 prodal firmě Stanley Rule and Level Co. spolu s patentovými právy na 7 hoblíků. Ty se staly základem nové produktové řady, jejichž výrobu firma Stanley spustila v roce 1870.

Rozmach výroby hoblíků značky Stanley je stejně pozoruhodný, jako postava Leonarda Baileyho: uvádí se, že Stanley do konce 19. století vyrobil na 3 miliony hoblíků, čímž se stal největším výrobcem hoblíků všech dob*. Rychle zaváděl nové a nové modely, takže v mezi světovými válkami vyráběl několik set (!!) modelů hoblíků…

Poté, co padla patentová práva, vrhly se do výroby kovových hoblíků další firmy, namátkou Sargent, Miller Falls, v Anglii Record. Konkurence, ale taky menší poptávka po ručním nářadí po 2. světové válce, způsobila postupný úpadek kvality, i ukončení výroby některých speciálních hoblíků.

Za nejkvalitnější jsou považovány meziválečné modely z 20. a 30. let minulého století, kdy evoluční vývoj dosáhl (téměř) vrcholu a současně ještě nebyly kompromisy v kvalitě.


Leonard Bailey se s firmou Stanley v roce 1872 rozešel ve zlém kvůli sporům o poplatky za svá patentová práva. Navzdory tomu byl v roce 1902 na standardní hoblíky Stanley přidán nálitek "BAILEY" jako ocenění Baileyho zásluh.

V anglosaském světě se dnes hoblíky Baileyho konstrukce označují jako "Bailey pattern", přičemž jejich základní design zůstává po více než 130 let prakticky nezměněn. Bez jakékoliv nadsázky je proto Bailey nejen vynálezcem, ale i zakladatelem masové výroby těchto krásných nástrojů.Poznámky:
*I když v posledních 30 letech došlo k opětovnému rozmachu výroby hoblíků a firmy jako Lie-Nilesen, Veritas či Clifton vyrábí tisice kusů ročně, původní produkci firmy Stanley budou (co do kvantity) těžko konkurovat…
Výroba některých velmi těžko dostupných hoblíků z původní produkce Stanley, ale z lepších materiálů, (např. z bronzu) a s různými vylepšeními, to byl původní výrobní program Thomase Lie-Nielsena, v posledních letech uvádí na trh různé vylepšené speciální hoblíky i kanadský Veritas.

Klíčová slova: ruční americký hoblík, ruční kovový hoblík, Leonard Bailey, Bailey-pattern.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama