Vodicí přípravky na ruční broušení za pár šupů

8. května 2010 v 6:00 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze

V prvé části článku o přípravcích na ruční ostření  jsem se zaměřil na komerčně dostupné výrobky. Brousit však lze i za pomoci "domadělů", které vyrobíte téměř zadarmo a jež jsou jen dalším důkazem, že geniální řešení mohou být velmi jednoduchá. Vše, co potřebujete, je jen pár odřezků tvrdého dřeva, nějaký spojovací materiál a skleněná lapovací deska. Konstrukce je zřejmá z nákresu:vodicí přípravek za hubičku

Základna držáku je obdélník tvrdého dřeva, čela (jedno se pohybuje po desce a na druhé se upíná broušený nástroj) musí být dokonale rovnoběžná, o důsledcích křivého upnutí jsem psal minule. Hranu spodního čela, která se pohybuje po sklěněné desce, není od věci zaoblit. Broušený nástroj upíná pásek dřeva pomocí dvou vrutů (nebo šroubů s křídlovkami). Brusný papír musí být na desce nalepen tak, aby zůstala 10 -15cm holého skla pro pohyb držáku. Celý koncept je sice primárně určen pro ostření brusnými papíry ("scary sharp"), pokud na skle vhodně zafixujete brusný kámen, bude použitelný i s tímto kamenem.Na závěr připojuji pár zahraničních odkazů:
  1. Brent Beach a jeho znamenitá "Sharpening station" .
  2. Mark Lowett jeho původní koncept trochu upravil tím, že spodní čelo vodícího přípravku oboustranně zkosil, takže v kontaktu s lapovací deskou je jen špička  : "Single point honing jig" .
 


Komentáře

1 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 17. září 2010 v 11:58 | Reagovat

Křivé upnutí se nejlépe eliminuje opracováním spodní plochy odicího přípravku do oblouku nebo skosením tak, aby rovinu broušení (rovinu paralelní s ostřím, napříč šířkou nástroje) určovala samotná broušená čepel a tlak prstů. Přípravek pak jen zajišťuje dodržeí konstantního úhlu sbrusu napříč tloušťkou nástroje. Na takovémto přípravku je pak taky snadné vybrousit mírné zaoblení rohů u želízek hoblíků (já to preferuji, zabrání se tak vzniku "schodů" a rýh) pouhým zvětšením tlaku na jeden či druhý roh želízka (ale opravdu mírně). U dlát je tenhle jev většinou nežádoucí a je třeba dávat pozor, aby tlak byl centrovaný a rovnoměrný na celou šířku čepele.

2 Tomáš Tomáš | Web | 20. září 2010 v 7:35 | Reagovat

Neřekl bych, že mé problémy s přípravkem Eclipse byly dány křivým upnutím nástroje, ale celkovým nachýlením přípravku o pár stupňů vůči rovině brusného kamene, pouhým okem to člověk ani nezaznamenal. Na fotografii v 1. části článku jsou 2 přípravky - ten druhý je asijský noname a stál mně ani ne půlku toho, co jsem dal kdysi za Eclipse. Přesto funguje zcela bezchybně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama