Květen 2010

Výběr brusných kamenů

27. května 2010 v 16:00 | Tomáš
"Dokonalé ostří" řezného nástroje může být definováno jako průsečík dvou dokonalých rovin (tj. hřbetu a břitu) a v dnešní době exituje několik víceméně rovnocenných metod, jak se k němu dopracovat. Uvádím tady kritéria, která byla  důležitá pro mě (před asi 12 lety), když jsem se rozhodoval, jaké brusné kameny si pořídit.


Klapotačka - dětská hračka

18. května 2010 v 12:31 | Tomáš

Vždy mě fascinovaly výrobky s dokonalým designem, využívající jednoduché geometrické tvary.Do této kategorie řadím i prezentovanou hračku, pro níž  se v naší rodině velmi brzy vžil název "klapotačka".  Vyrobil jsem ji asi před 4 lety pro svého prostředního syna.
Použitý materiál: hruška a buk,  povrchová úprava: čínský tonkový olej (tung oil). Fotografie jsou současné, zachycují tedy jak 4-letou patinu, tak i nějaký ten šrám, který hračka utrpěla  (a díru od  červotoče, který trochu znehodnotil řezivo). 


Současně jsem zpřístupnil složku v galerii, kde jsou fotografie ve větším rozlišení (prakticky ve skutečné velikosti), průměr kol je 10 cm. Když se klapotačka pustí po koberci, ozve se klapavý zvuk hruškových špalíků, narážejících na bukové spojovací čepy. 

Šetrné chemické metody odrezování

11. května 2010 v 18:08 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze
Kvalitní nářadí nemusí být zákonitě drahé. Občas se dá na zajímavé kousky narazit v bazarech, dají se vydražit v aukcích (eBay), nebo taky najít někde pod senem ve stodole - takové nářadí je většinou léta nepoužívané, pokryté nánosy rzi, kterou je potřeba odstranit.Nemají-li se přitom poškodit značky nástrojaře, nebo různé jemné nálitky (to je třeba případ kovových hoblíků), jsou zapotřebí šetrné postupy.

Cílem všech metod, které uvedu, je uvolnit a rozpustit rez až na čistý kov, tvorba vrstvičky nerozpustných solí na povrchu, která vzniká např. po použití bezoplachového odrezovače, je v tomto případě nežádoucí.

Odstrojené tělo amerického hoblíku na fotografii vpravo na restaurování a tuning teprve čeká (už asi 2 roky). Za upevňovacími šrouby sedla jsou vidět pod nánosy rzi tzv. "patent data". Na takové povrchy jsou použitelné jen šetrné postupy...  Vodicí přípravky na ruční broušení za pár šupů

8. května 2010 v 6:00 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze

V prvé části článku o přípravcích na ruční ostření  jsem se zaměřil na komerčně dostupné výrobky. Brousit však lze i za pomoci "domadělů", které vyrobíte téměř zadarmo a jež jsou jen dalším důkazem, že geniální řešení mohou být velmi jednoduchá. Vše, co potřebujete, je jen pár odřezků tvrdého dřeva, nějaký spojovací materiál a skleněná lapovací deska. Konstrukce je zřejmá z nákresu:vodicí přípravek za hubičku

Základna držáku je obdélník tvrdého dřeva, čela (jedno se pohybuje po desce a na druhé se upíná broušený nástroj) musí být dokonale rovnoběžná, o důsledcích křivého upnutí jsem psal minule. Hranu spodního čela, která se pohybuje po sklěněné desce, není od věci zaoblit. Broušený nástroj upíná pásek dřeva pomocí dvou vrutů (nebo šroubů s křídlovkami). Brusný papír musí být na desce nalepen tak, aby zůstala 10 -15cm holého skla pro pohyb držáku. Celý koncept je sice primárně určen pro ostření brusnými papíry ("scary sharp"), pokud na skle vhodně zafixujete brusný kámen, bude použitelný i s tímto kamenem.


Vodicí přípravky na ruční broušení - ano či ne?

1. května 2010 v 5:40 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze
Vodicí přípravky  na ruční ostření ( honing guides) rozdělují odbornou veřejnost na dva tábory - skalní zastánci je považují za užitečné, zatímco podle odprůrců jsou zcela zbytečné a "celý ten humbuk kolem je jen marketing". Já se ztotožňuji spíš s odpůrci, ale o tom později…

Každý vodicí přípravek je v pricipu svěrka, která fixuje ostřené dláto či želízko v konstatním úhlu vůči brusnému kameni (nebo lapovací desce). Nástroj se upíná břitem dolů. Na spodní straně  je váleček, umožňující pohyb přípravku s broušeným nástrojem po kameni. Co se mechanické konstrukce týče, přípravek může tvořen dvěma pásky kovu, mezi kterými je broušený nástroj zafixován šrouby, uzavřeným obdélníkovým profilem se šrouby, popř. je to malý svěráček, který nástroj sevře zboku: