Úvodem

8. dubna 2010 v 7:14 | Tomáš
Řada  řemeslníků i domácích kutilů dnes žije v přesvědčení, že pracovat se dřevem (natož pak s kovem) je možné pouze  pomocí různých řvoucích strojků a stroječků. Není to pravda, dřevo lze docela dobře opracovávat i ručním nářadím.

Problém je však v tom, že spousta lidí vůbec netuší, jak pořádné ruční nářadí vypadá, kde ho sehnat a jak ho správně nabrousit, seřídit a používat. Níže uvedený obrázek uvidíte v každém hobby centru, v sekci ručního nářadí na dřevo - nářadí to sice je, ale většina z toho se k pořádné práci vůbec nehodí: pilky ocasky mají nevzhledné plastové rukojeti, které špatně sedí v ruce, černomodrá barva zubů zase signalizuje, že byly indukčně kaleny ( u takové pilky nikdy nezměníte rozvod zubů ani je nenaostříte). Dláta jsou vyrobena z bláta a mají zase ty plastové rukojeti, někde možná narazíte i na dřevěné, ale
budou pěkně tlustě zalakovány, takže výsledný dojem (alespoň pro mě) je zase "plastový".S takovým nářadím se pracuje špatně a není proto divu, že lidé žijí v přesvědčení, že "ruční nářadí je pomalé, nepřesné a používat ho může jenom magor či masochista".Pokusím se na těchto stránkách výše uvedený názor vyvrátit. Nehodlám zde prezentovat své výrobky, ale spíše metodické postupy, pomocí kterých lze ruční nářadí používat.

P.S.  Abych nebyl pouze kritický - z masově dostupného nářadí mohu bez velkého zaváhání doporučit snad ocasky Bahco (dříve Sandvik) a ohraněná dláta z Narexu Bystřice.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama