Něco o zlatém věku ručního nářadí

12. dubna 2010 v 16:46 | Tomáš

Studiem literatury se lze dobrat k zajímavým faktům o ručním nářadí:

-tak např. mezi dřevěnými hoblíky jsou považovány za naprostý vrchol anglické výrobky z konce 18. století, oproti tomu u takových kovových (odlévaných) hoblíků zn. Stanley je nejkvalitnější část produkce datována do 20. a 30.let minulého století, kdy tyto hoblíky dosáhly evolučního vrcholu a současně jejich kvalita nebyla otázkou žádných kompromisů.    V obou těchto případech se bavíme o době dávno minulé, což by korespondovalo s názorem většiny o tom, že "ruční nářadí je dávno out…"

Navzdory těmto názorům mohu konstatovat, že současnost, kterou žijeme, je zlatým věkem mistrovského (high-end) nářadí, protože je po něm poptávka… Nevěříte?

Během posledních 30 let ve světě (převážně anglicky mluvícím) vzniklo několik desítek firem a firmiček, specializovaných na výrobu nejrůznějšího ručního nářadí. I když většina z těchto firem jsou "single man companies" či malé rodinné firmy, je zde i několik etablovaných firem, zaměstnávajících desítky zaměstnanců.  Celková roční produkce všech těchto společností však představuje desítky tisíc kusů nástrojů v té nejvyšší kvalitě.

Zčásti se přitom jedná o prosté reprodukce modelů, jejichž kvalitu ověřily desítky či stovky let praxe. Další část nástrojařů jde ve své produkci dál: opět vycházejí z historicky osvědčených modelů, které však zdokonalují, nebo k jejich výrobě  používají výrazně lepší materiály (např. bronz nebo nerezová ocel místo litiny).

Ve výrobě dlát a želízek hoblíků se vedle tradiční uhlíkové oceli používají moderní legované ocelí, které se hůř brousí, ale ostří déle vydrží. Poměrně zásadní kvalitativní změnou je i strojní lapování hřbetů želízek za pomoci lapovacích strojů (původně používaných optickým průmyslem), což téměř eliminuje jejich počáteční tuning. A dalo by se pokračovat dále…

Je tady jediný rozdíl oproti špičkovému nářadí vyráběnému před 100-200 lety - dnešní high-end není masovka, ve vašem oblíbeném železářství na ně nenarazíte, a je patřičně drahé… Ekonomickou alternativou tak zůstává second-hand, o tom však někdy příště…


 


Komentáře

1 Václav Benedikt Václav Benedikt | E-mail | 17. září 2010 v 11:51 | Reagovat

To, že v posledních letech zažívá západní svět "renesanci" ručního nářadí je dáno mj. tím, že truhlařině se stále více lidí věnuje jako hobby, jedná se často o lidi dobře finančně zajištěné, takže není výjimka vidět v nabídce některých výrobců např. hoblíky (infill - kovový plaz a boky, výplň exotické dřevo) v ceně blížící se 2000 USD - a tyto nástroje se skutečně prodávají! Ono pro průměrného Čecha je i produkce firem Hock, Veritas nebo Lie Nielsen apod. s cenami okolo 200-300 USD za hoblík často jen sen. Pro kvalitní práci se dá ale docela dobře vyjít i s bazarovým nářadím (dnes z USA, Kanady či VB), mohu z vlastní zkušenosti potvrdit.

2 Tomáš Tomáš | Web | 18. září 2010 v 20:37 | Reagovat

S těmi "infilly" hodně přidej na ceně...

Nekorunovaným králem je skotský výrobce Karl Holtey (ostatně infilly jsou skotským vynálezem), některé jeho modely mají ceny i přes 5000 liber přesto si Karl  na nedostatek práce  rozhodně nemůže stěžovat.

S použitím bazarového nářadí souhlasím, problémem však může být drastické zvýšení cen poštovného v posledních letech - to, co jsem v USA nakoupil třeba 5 let zpět, by dneska bylo výrazně dražší, takže bych každému doporučil spíš Anglii, i za cenu chudšího sortimentu, daného menším trhem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama