Lněný olej a fermež v tradiční truhlařině a nástrojařině

25. dubna 2010 v 6:55 | Tomáš
V západním světě (rozuměj Evropu a další anglicky mluvící části planety) jsou lněný olej (linseed oil) a fermež (boiled linseed oil, BLO) asi nejcitovanějšími a v minulosti nejsnáze dostupnými prostředky k napouštění dřeva. Byly hojně používány při povrchové úpravě dřevěných nástrojů, pažeb palných zbraní a v oblibě je měli i výrobci louten a mandolín.

Zejména fermež však vyvolává u některých dnešních uživatelů negativní reakce - párkrát jsem se již setkal s názorem, že "fermež způsobuje černání dřeva, takže nikdy více". Fermež je v tom tak trochu nevinně a špatné vlastnosti, které jsou jí vytýkány, jsou jen důsledkem "modernizace výrobních postupů za účelem snižování nákladů", přičemž kvalita je věc podružná.


Lněný olej se vyrábí lisováním (horší jakosti i extrakcí) lněného semene. Je to olej vysýchavý, obsahující poměrně hodně nenasycených mastných kyselin. K dokonalému vyschnutí napuštěného povrchu je zapotřebí několika dní.Vysychání (polymeraci a tvorbu pevného, nelepivého filmu) je možné urychlit chemickou modifikací oleje - jeho mnohahodinovým ( 24 hod.) varem dojde k oxidaci mastných kyselin, produkt získá trošku tmavší barvu, ostřejší odér a snáze a rychleji vysýchá. Výsledný produkt je fermež, vyrobená podle tradičních, starých receptur . Stále jsou na Zemi místa, kde takový produkt seženete - cena však bude vyšší než v drogerii. Další možností je vyrobit si takovou tradiční fermež sám…

Je zřejmé, že 24-hodinový var by byl noční můrou moderního kapitalisty, který raději použije sikativy (sušidla), což jsou v oleji rozpustné soli těžkých kovů, katalyzující autooxidaci (a následné schnutí) oleje. Běžně se používají sloučeniny kobaltu, zinku, hořčíku, vápníku a zirkonia, v minulosti i olova a kadmia.

Některá dřeva, např. dub, obsahují horčiny - tanin. Je dost pravděpodobné, že reakce sikativ s taninem bude příčinou černání povrchu některých druhů dřev*.


Protože svět chce být klamán, novodobá fermež (boiled linseed) vlastně "boiled" nebyla, je to směs sikativ, lněného oleje a ropných produktů .*Poznámka: Já sám jsem se výrazným tmavnutím dřev osobně nesetkal. Vyrobil jsem přitom několik dubových rukojetí, které jsou napuštěné fermeží (jedno z nich je uprostřed fotografie mého předešlého článku). V rámci objektivity však musím dodat, že nemám velkou spotřebu a v posledních 10 letech jsem kupoval snad 2 láhve fermeže.
Aktualizace ze dne 24.7. 2010: Pár poznámek o aplikaci lněného oleje na dřevěné hoblíky je zde.

Související články:

 


Komentáře

1 Luboš Beneš Luboš Beneš | 5. května 2010 v 15:58

Zdravím a díky za informace. Sám se teď potýkám s problémem nátěru dřeva - konkrétně včelích úlů.
Potřeboval jsem něco ekologicky nezávadného a současně prověřeného - lněný olej vyšel jako vítěz, ale kde ho sehnat? Nemáte tip?
PS: Je neuvěřitelné jak si moderní společnost sama komplikuje situaci a vymýšlí opičárny. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, ach jo... LB

2 Břeťa Břeťa | 23. června 2012 v 22:08

[Smazaný komentář]Co to je za blud že lněný olej neboli fermež špatně vzdoruje vlhkosti, vždyť to je snad nejlepší a nejlevnější ochraný nátěr na dřevo co dosud existuje, kam se na fermež hrabe dnešní chemie a ty její nesmysly v podobě vodou ředitelných laků, já mám fermeží natřeny, (před dvaceti lety asi desetkrátkrát -dokud se vsakovala do materiálu-) bočnice na traktorové vlečce a ty ač jsou trvale venku na dešti, mrazu, slunci tak jejich stav je stále dobrý už po čtyřicet let mimo to že jsou poničeny používáním, pak je to taky nejlepší mazivo při řezání závitů, to taky dodnes nikdo nevymyslel nic tak levného s takovou kvalitou jako je FERMEŽ, toliko můj poznatek o lněném oleji.

3 dobrykovar dobrykovar | 30. prosince 2013 v 12:54

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co se dá použít jako rozpouštědlo na lněnou fermež. Tedy v čem čistit štětce od fermeže. Děkuji.

4 Tomáš Tomáš | 30. prosince 2013 v 15:57

zdravím,
na čištění štětců většinou používám odpadní hexan z laboratoře (něco jako lehká benzínová frakce), ředidlo na syntetiku taky vyhoví...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama