Diamanty jsou věčné - dokončení

18. dubna 2010 v 7:00 | Tomáš |  Obecné postupy a recenze
Od mého prvního kontaktu s diamantovým brusným kamenem uplynuly už dva roky, od té doby jsem přišel do styku i s jinými výrobky, nežli je levná asijská sada, o které se zmiňuji v 1. části článku. Většina dostupných výrobků svým zrnem pokrývá rozsah zhruba 150-1200, trojdílné sady mívají zrnitost cca 220-600 (tj. hrubý-střední-jemný), lze ještě narazit na "velmi hrubý" a "velmi jemný".

Když jsem poprvé použil jemnější kameny z mé první sady, rychlost, s níž brousily, jsem již považoval za samozřejmou. Na překvapení však stejně došlo: hřbety nástrojů, které jsem obtahoval na jemném kameni (zrnitosti 600) měly téměř zrcadlový lesk! Na lapovací desce se stejně hrubým brusivem nikdy nic podobného nedosáhnu, ani na japonském kameni zrnitosti 1000…

Další nesporná výhoda diamantů: nabrousíte s nimi stejně dobře klasickou uhlíkovku, moderní nástrojovky i nerez ocel, což ocení nejen truhlář, ale i sadař, který potřebuje udržovat roubovák.
Jiné typy diamantových brusů - celokovové, bez plastu vespodKvalitní diamantové kameny nejsou levné, jejich cena je však úměrná velikosti: potřebujete-li brousit roubovací nožík, bohatě postačí kámen o velikosti kreditní karty - vyrábí je třeba americká firma EZE-LAP (na obrázku nahoře).

P.S. Dost možná, že někdy v budoucnu napíšu ještě 3. díl - jemné diamanty nad 1000 grit (tj. 20 mikronů a méně) se dneska dají koupit za nevelký peníz ve vodní či olejové suspenzi pěkně v plastové stříkačce, vidím to jako alternativu k velmi jemným japonským kamenům, které jsou (v zrnitostech nad 6000) pekelně drahé. Jedna taková sada suspenzí už půl roku čeká na polici v mé dílně…
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama